GÜRSU’ DA ARA
Vetertinerlik Birimi

GÖREV TANIMI
 
Bulaşıcı hayvan hastalıkları ile mücadele etmek,gıda ürünlerinin üretiminden tüketimine her aşamasını denetlemek,ruhsatlandırılmasında bulunmak,kaçak hayvan kesimlerini önlemek Kurban Bayramında vatandaşların sağlıklı ortamda kesiminin sağlanması kasaplara eğitim seminerinin verilmesi sokaklarda dolaşan başıboş sahipsiz hayvanların toplatılması aşılanması, kısırlaştırılması,tedavi edilip doğal ortamlara bırakılması öncelikli görevlerimiz arasındadır.
 
MENŞE-İ ŞAHADETNAME
 
Birimimiz ilçe sınırlarımızdan giriş ve çıkış yapan hayvan ve hayvansal gıdaların hareketlerinden sorumlu olduğundan ilçemizden başka bölgelere gönderilmek üzere Menşe-i Şahadetnamesi düzenlenmektedir.
 
ZABITA AMİRLİĞİ
Zabıta Amirliği ile yapılan ortak çalışmalarda Kasap,Tavuk,Lokanta denetlenip gereği yapılmaktadır.Hazır Kıyma satan marketlerde belirli aralıklarla denetlenmektedir.
 
SİNEKLE MÜCADELE
 
28.02.2005 Tarihinde başlayan ev içi ilaçlama çalışmalarımız kapsamında 2 ekiple toplam 8 tur ilaçlama yapılmış ve Gürsu İlçesi sınırları içerisinde 400 adet hane sivrisinek.hamamböceği,karasinek, kene ve benzeri haşerelere karşı ilaçlanmıştır. 
Larva çalışmalarımız 12 ay boyunca hiç ara verilmeden devam etmektedir.Şu ana kadar tespit etmiş olduğumuz 30.022 adet larva odağında toplam 92.625 kez ilaçlama yapılmıştır. 
Gece çalışmalarımız ise 8 mahalle ve 4 köyde 4\'er gün aralarla yapılmaktadır.Sezon boyunca 1 adet araç üstü termal fog (dumanlama) cihazıyla bütün mahalle ve sınırlarımız içerisindeki köyler toplam 27 tur ilaçlanmıştır.Gece ilaçlama çalışmalarımız ekim ayının sonuna kadar devam etmiştir.
 
KURBAN SATIŞ VE KESİM YERLERİ
Müftülükle birlikte koordineli şekilde Kurban Bayramında şehrin muhtelif yerlerinde ve çelik konstürüksüyondan yapılmış kurban kesim yerleri düzenlenerek vatandaşların kurbanlarını sağlıklı ve hijyenik bir ortamda kesmeleri sağlanacaktır..Belediyemiz Birimi tarafından kurban kesim yerlerinde Veteriner Hekimlerimiz görevlendirilecektir . Bu yıl 6 adet kurban kesim,23 adet kurban satış yerleri düzenlenmiştir.